Jak samodzielnie wykonać fundamenty

Jak samodzielnie wykonać fundamenty

Niezależnie od tego, czy budujesz nowy dom czy przebudowujesz, fundament domu jest istotną częścią projektu. Solidny fundament ma kluczowe znaczenie dla stabilności domu i wymaga dbałości o szczegóły. Warto również upewnić się, że fundament spełnia wszystkie przepisy i regulacje budowlane.

Zanim będzie można rozpocząć proces budowy fundamentu, należy przygotować teren pod projekt. Obejmuje to oczyszczenie obszaru z drzew i roślin. Konieczne będzie również wyrównanie terenu, aby zapewnić, że fundament jest równy. Dokonuje się tego za pomocą szpilek stopniowych, które można nabyć w większości sklepów z narzędziami.

Następnie trzeba zaznaczyć obwód budynku. Trzeba zmierzyć przekątne obwodu i przekątne fundamentu. Należy również zmierzyć wysokość fundamentów bocznych budynku. Profesjonalny tester gleby będzie w stanie określić te pomiary. Powinieneś również upewnić się, że obwód jest ponad pozwoleniem na budowę. Jeśli fundament jest zbyt głęboki, może być konieczne użycie tratwy palowej.

Po oznaczeniu obwodu, nadszedł czas, aby wykopać ziemię dla stóp. Przeciętna gleba musi być wykopana na głębokość trzech do czterech stóp. Należy również wykopać dwie stopy szerokości sekcji. Następnie trzeba będzie zagęścić warstwę żwiru. Możesz użyć zagęszczarki płytowej, która pozwala wcisnąć warstwę żwiru w ziemię i zagęścić ją równomiernie.

Po wykopaniu ziemi dla stóp, trzeba będzie przygotować miejsce dla betonu. Możesz użyć techniki poziomowania lub możesz użyć łopaty. Będziesz musiał utrzymać powierzchnię wilgotną przez co najmniej trzy dni, aby umożliwić betonowi utwardzenie.

Trzeba będzie również zainstalować pręt zbrojeniowy, który jest krytyczny do wspierania betonowej stopy. Pręty zbrojeniowe muszą pasować do planowanych stóp. Jeśli trzeba zainstalować pręt zbrojeniowy, może być konieczne przywiezienie go z zewnątrz. Jeśli nie masz pręta zbrojeniowego, możesz kupić gwoździe dwustronne, które rozciągają się na złączach płyty fundamentowej.

Kiedy skończysz wykopywać ziemię, będziesz musiał zainstalować dwie deski tarasowe w każdym rogu. Deski tarasowe powinny być sztywne i nie powinny mieć szczelin między deskami. Listwy należy zamocować prostopadle do palików.

W zależności od rodzaju fundamentu, który wybierzesz, będziesz musiał zainstalować barierę parową, która pomaga zapobiegać pękaniu betonu. Trzeba będzie również zainstalować siatkę drucianą nad barierą parową. Możesz chcieć zainstalować krzesła barowe wzdłuż obwodu, aby podeprzeć siatkę drucianą. Siatka druciana będzie zapobiegać pękaniu i upewnij się, że ściany fundamentowe są na poziomie.

Kiedy skończysz, beton powinien być gotowy do wylania. Po dwóch do trzech dni, trzeba będzie wygładzić beton. Możesz również dodać niewielką ilość brudu do zewnętrznych desek, aby stały się mocniejsze. Będziesz także musiał zainstalować ponownie kołki do łączenia ścian razem.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane