Jak samemu zrobić zakwas

Jak samemu zrobić zakwas

Bez względu na to, czy robisz zakwas po raz pierwszy, czy też chcesz go zrobić dla swojego kolejnego bochenka, jest kilka rzeczy, które powinieneś wiedzieć o tym procesie. Kluczem jest rozpoczęcie i utrzymanie pracy zakwasu. Musisz regularnie dokarmiać zakwas, aby utrzymać go przy życiu. Będziesz również chciał, aby był on ciepły. Jeśli robisz swój własny zakwas, możesz przechowywać go w lodówce przez kilka dni, ale będziesz chciał dodawać składniki do zakwasu co najmniej dwa razy dziennie.

Będziesz chciał zacząć od zmieszania równych ilości mąki i wody w słoiku. Najlepiej użyć miarki, a nie łyżki stołowej, ponieważ zapewni to odpowiednie proporcje mąki. Po wymieszaniu mąki i wody, przykryj słoik ręcznikiem kuchennym lub folią. Dzięki temu składniki pozostaną wilgotne i pomogą utrzymać aktywność mikrobów. Mąka i woda powinny być dobrze wymieszane, aby utworzyć gładkie, gęste ciasto. Będziesz chciał umieścić słoik w pomieszczeniu o stałej temperaturze od 70degF do 75degF.

Po wymieszaniu składników, będziesz chciał pozwolić mieszance odpocząć przez około 24 godziny. Możesz zauważyć kilka bąbelków w mieszaninie i owocowy zapach. Jest to spowodowane różnymi rodzajami bakterii obecnych w mące. Bakterie te uwalniają naturalne kwasy i witaminy z grupy B podczas fermentacji zakwasu. Następnego dnia, będziesz chciał dodać 25 gramów mąki i 25 gramów wody do zakwasu. Na następne 24 godziny przykryj słoik ręcznikiem kuchennym.

Będziesz również chciał się upewnić, że trzymasz słoik w ciepłym, osłoniętym miejscu. Najlepiej unikać przechowywania startera w metalowym pojemniku lub w pobliżu pieca lub kuchenki. Powinieneś również być pewien, że umieścisz słoik na talerzu na wypadek, gdyby mieszanka się przelała. Nie chcesz dać swojemu starterowi szansy na spleśnienie! Nie chcesz również przechowywać swojego zakwasu w lodówce, ponieważ spowolni to proces fermentacji.

Będziesz także chciał sprawdzać swój zakwas od czasu do czasu. Czasami nagły wybuch bąbelków może dać Ci do zrozumienia, że Twój zakwas jest gotowy. Nie jest to jednak pewny znak, że jest on gotowy do podania. Jeśli zauważysz dużą ilość bąbelków w Twoim zakwasie, będziesz chciał go dokarmić. Możesz dodać więcej mąki, aby upewnić się, że kolonia pożytecznych drożdży otrzymuje wszystkie potrzebne składniki odżywcze.

Powinieneś również upewnić się, że używasz świeżych składników. Nie chcesz przecież karmić swojego zakwasu starą mąką, co utrudni mu start. Jeśli robisz zakwas na chleb po raz pierwszy, będziesz chciał użyć mąki uniwersalnej lub żytniej. Jeśli jednak chcesz zrobić zakwas, będziesz chciał użyć mąki niebielonej.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane